Strony

wtorek, 18 października 2016

Ochrona sadów przed zającami


Typowe uszkodzenie drzewka przez zające.

Dużym problemem, szczególnie w młodych sadach (wiśnie, jabłonie, zwłaszcza niskopienne), mogą być zające. Zwierzęta te potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody, a straty mogą wynosić od kilku do kilkunastu procent.
Dlatego ważne jest by systematycznie kontrolować sady oraz ogrodzenia, choć i te nie zawsze są wystarczające (siatka leśna, która skutecznie zabezpiecza teren sadu przed wizytami królików, dzikich zajęcy lub innych zwierząt leśnych powinna mieć minimum 160 cm wysokości, 20 drutów poziomych, przy rozstawie co 15 cm).
Październik i listopad są najlepszym okresem na wykonanie zabezpieczeń przed tymi zwierzętami.





Polecamy zastosowanie repelentów np. Pellacolu, który można stosować również na drzewkach 2 i 3-letnich.
Preparatami tymi należy smarować pnie i podstawy gałęzi szkieletowych drzew (zalecana dawka Pellacolu to około 1 litr/100 sztuk, w zależności od wielkości drzew i krzewów; należy go dokładnie wymieszać przed użyciem).
Preparaty należy stosować na suchą powierzchnię kory, w dni bezdeszczowe, przy dodatniej temperaturze powietrza. Warunkiem ich skuteczności jest dokładne zaschnięcie na zabezpieczonej powierzchni. Jednak nie możemy zapomnieć o dalszym kontrolowaniu sadów, ponieważ środek może zostać zmyty i zabieg należy wówczas powtórzyć (są to zwykle 2-3 zabiegi jesienią co 4-6 tygodni).

 Szczegółowe informacje o preparacie na stronie: http://www.sadownictwo.co/pellacol





Informujemy, że publikowane na stronach niniejszego serwisu treści mają wyłącznie charakter informacyjny. W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat produktów i ich stosowania, prosimy o zapoznanie się z etykietą środka ochrony roślin. 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.


W nowo posadzonych sadach na pnie możemy zakładać plastikowe siatki lub specjalne osłonki ochronne.
Chronią one przed zającami oraz innymi gryzoniami, sarnami, jeleniami i zwierzętami domowymi.
Można je lekko zagłębić w ziemię. Osłonki są wykonane z samozwijającej folii PCV, perforowane, w kolorze zielonym.

Szerokość osłonki 24cm - ma drzewka o średnicy pnia do 7cm.

Dostępne wysokości: 60, 80 i 100cm.

Producent: Kulik, Polska.

Zobacz szczegóły produktu na stronie: http://www.sadownictwo.co/osłonki ochronne




.

Oprócz tych zabezpieczeń warto jest w pobliżu sadu lub szkółki z drzewkami zbudować tzw. poletka ogryzkowe, z materiałów naturalnych czyli mogą nam do tego posłużyć gałęzie ze zbyt gęstych drzew, ścięte gałęzie, zwierzęta a zwłaszcza króliki zabiorą się za obgryzanie gałęzi leżących na ziemi a nie tych rosnących na drzewkach.

W naturalnym środowisku sadownicy mają swoich sprzymierzeńców, a są to między innymi ptaki drapieżne które mają spore doświadczenie w polowaniu na gryzonie. Chcąc gościć je na swoich terenach warto zaopatrzyć sady w wysokie tyczki z poziomą poprzeczką ( 3 lub 4 sztuki na 1 ha), które kończą się ponad konarami drzew na których z chęcią zasiadają ptaki drapieżne w sytuacjach tropienia szkodników. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...