Strony

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Ogród przy domu - 10 najgorszych szkodników roślin



10 NAJGORSZYCH SZKODNIKÓW ROŚLIN


Chociaż tworzymy ogrody przyjazne dla wielu dzikich stworzeń, te o nieposkromionych apetytach na nasze cenne rośliny mogą działać zniechęcająco. Aby pomóc ci utrzymać przewagę nad szkodnikami, przygotowaliśmy listę najgorszych letnich przestępców, wyjaśniamy, jak je rozpoznać, co robią i jak się ich pozbyć. Do zwalczenia szkodników na świeżym powietrzu najbardziej skuteczne jest całościowe podejście: zachęcanie naturalnych drapieżników, w miarę możliwości z wykorzystaniem środków biologicznych i organicznych oraz stosowanie środków chemicznych z wielką ostrożnością, by zminimalizować ich szkodliwość dla owadów zapylających i drapieżnych. Opryski wykonuj tylko wtedy, gdy zapylacze nie są aktywni, nie opryskuj otwartych kwiatów lub w pobliżu wody i postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Zdecyduj się na opryski środkami naturalnymi o krótkiej karencji. Bądź czujny: wczesne wykrycie szkodników pomoże uniknąć późniejszych poważnych problemów.


Niektóre roztocza powodują powstawanie
galasów na liściach, które mogą wyglądać
niepokojąco,  ale są nieszkodliwe
1.       Roztocza

Należą do nich różnego rodzaju szpeciele, które powodują nieprawidłowy wzrost roślin, oraz przędziorek chmielowiec - jego obecność objawia się przebarwieniami na liściach I jedwabnymi pajęczynami. 

SZKODY W letnich miesiącach problemem może być pordzewiacz fuksjowy. Te mikroskopijne szkodniki żywią się sokiem fuksji, powodując zniekształcenia i odbarwienia wierzchołków pędów i kwiatów. 

REMEDIUM Spal lub wyrzuć zainfekowane rośliny, ponieważ obecnie nie są dostępne żadne środki ochrony. Niektóre gatunki i odmiany fuksji wydają się mniej podatne.





2.       Ślimaki
Te mięczaki są powszechnym kłopotem.
SZKODY Głównie aktywne w nocy, szczególnie w czasie łagodnej, wilgotnej pogody, pożerają sadzonki i wygryzają dziury w liściach, kwiatach, owocach i roślinach  korzeniowych.  Duży (8-15cm długości) pomarańczowobrązowy  ślinik luzytański jest nowym najeźdźcą, który toleruje gorętsze, suchsze warunki.

REMEDIUM Stosuj ochronę biologiczną: pułapki, bariery, repelenty, granulki siarczanu żelazawego, nicienie i ręczne zbieranie. Środki chemiczne najlepiej stosować oszczędnie. Nie podlewaj wieczorem, ponieważ wilgoć sprzyja ślimakom w przemieszczaniu się.  Przekopuj ziemię, aby odsłonić białe jaja ślimaków do wybrania przez ptaki.
3.       Pluskwiaki

Niektóre gatunki żywią się sokiem roślin ogrodowych.

SZKODY Często atakują róże, dalie, fuksje i chryzantemy. Żerują na szczytach pędów, dziurawiąc i zniekształcając liście, i na pąkach kwiatowych, które otwierają się nierównomiernie lub nie otwierają wcale. Dorosłe osobniki są zielone lub brązowe, częściowa przezroczyste i mają długość do 6 mm; bez skrzydle nimfy są jasnozielone.

 REMEDIUM Od późnej wiosny sprawdzaj wierzchołki pędów, usuwaj pobliskie chwasty i resztki roślin.

Unikaj dotykania włochatych gąsienic, takich jak kuprówka rudnica,
ponieważ ich włoski mogą powodować poważne podrażnienia.
4.       Gąsienice
Stadia larwalne motyli mają tendencję do żerowania na określonych roślinach lub grupach roślin.

SZKODY Gąsienice bielinka kapustnika wygryzają dziury w liściach roślin kapustnych, a piętnówki kapustnicy wgryzają się w głąb pędów. Te zielone/żółte lub żółte/brązowozielone  gąsienice często tworzą duże kolonie. Gąsienice ćmy bukszpanowej żerujące w oprzędach latem mogą całkowicie ogołocić bukszpany z liści.

REMEDIUM Zbierz gąsienice, ale zachowaj ostrożność (patrz poniżej). Zwalcz większe kolonie za pomocą środków ochrony biologicznej lub spryskaj organicznym insektycydem. Uprawiaj warzywa kapustne pod włókniną.


Dorosłe opuchlaki są bardziej widoczne,
ale to larwy wyrządzają prawdziwe szkody.
5.       Opuchlaki

Należą do chrząszczy, a niektóre gatunki są żarłocznymi roślinożercami.

SZKODY Opuchlak truskawkowiec jest poważnym problemem roślin pojemnikowych, szczególnie fuksji, cyklamenów, truskawek i pierwiosnków. Obgryzione liście to znak nocnego żerowania dorosłych czarnych owadów. Ale to białe larwy wyrządzają prawdziwe szkody - ukryte w podłożu zjadają korzenie, często zabijając rośliny.

REMEDIUM Ochrona biologiczna w postaci nicieni działa na larwy, a pułapki feromonowe są teraz dostępne do zwalczania dorosłych owadów.
6.       Mszyce 

Najbardziej znane są zielone lub czarne, ale mogą być również żółte, różowe i szarobiałe. 

SZKODY Gwałtownie rozwijające się kolonie tych drobnych owadów żywią się wierzchołkami pędów i miękkimi młodymi liśćmi. Może to zakłócić wzrost i sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusów roślin. Podatne rośliny to m.in. fasola, dalie, róże i groszek pachnący.

REMEDIUM Ręcznie zgniataj małe kolonie, a z większymi walcz opryskami organicznymi. Zwalczaj także mrówki, które „hodują" mszyce dla spadzi, chroniąc je i roznosząc na nowe rośliny,
Biedronki I ich larwy pożerają mszyce - możesz już kupić larwy biedronek, by zwiększyć ich liczbę w ogrodzie.

Tarczniki łatwo odnaleźć na łodygach i spodniej stronie liści.
7.       Tarczniki

Te owady wysysające soki żerują pod ochronną woskową tarczą. 

SZKODY Brązowe lub szarobiałe tarczki, o długości do 6 mm, można zwykle znaleźć na łodygach i spodniej stronie liści. Plaga tarczników może poważnie osłabić rośliny. Owady wydzielają spadź, co jest łatwym do zauważenia znakiem ich obecności. Na spadzi może rozwijać się smoliście czarna pleśń, która jest nieestetyczna, ale w dużej mierze nieszkodliwa. 

REMEDIUM Latem opryskuj świeżo wyklute nimfy organicznym insektycydem. Zbierz lub zdrap ukryte pod tarczkami dorosłe owady przylegające do łodyg i gałęzi.

Okryj warzywa kapustne, takie lak jarmuż i brokuły, włókniną,
aby zapobiec inwazji mączlików.
8.       Mączlilki

Polowe gatunki różnią się od mączlika szklarniowego, Do gatunków ogrodowych zaliczamy mączlika różanecznikowego, warzywnego i kalinowego.

SZKODY Mączliki warzywne żerują na spodniej stronie liści roślin kapustnych. Zaniepokojone drobne owady dorosłe podrywają się do lotu. Niewielkie plagi nie wydają się szkodzić roślinom ani wpływać na rozwijające się liście, ale spadź wydzielana przez mączliki i grzybki sadzakowe, która na niej rośnie, może sprawić, że liście jarmużu będą niejadalne. 

REMEDIUM Uprawiaj kapustę pod włókniną. W przypadku inwazji spryskuj organicznym insektycydem, który jest odpowiedni dla roślin jadalnych.


9.       Rośliniarki

Podobne do gąsienic larwy powodują szkody, żywiąc się liśćmi lub wygryzając tunele w owocach.

SZKODY Brzęczak porzeczkowy pokera liście agrestu i czerwonych/białych porzeczek. Jego larwy są jasnozielone, często z czarnymi plamkami i mają do 2 cm długości. Kolonia szybko ogołoci krzew z liści, a w jednym sezonie od późnej wiosny do późnego lata mogą być nawet trzy pokolenia tego szkodnika.

REMEDIUM Sprawdź spodnie strony liści w środku krzewów, szukając jaj i larw. Spryskaj ekologicznym insektycydem lub wodą z nicieniami.
Skorki zwalczają mszyce, więc nie należy ich
pochopnie opryskiwać.
10.   Skorki 

Z parą szczypiec na końcu odwłoka, te owady są łatwe do rozpoznania. I mają apetyt na kwiaty. 

SZKODY Znane z podgryzania kwiatów dalii, goździków i chryzantem, skorki są aktywne w nocy i chowają się w dzień.

REMEDIUM Łap je do doniczek wypełnionych suchą słomą zatkniętych do góry nogami na tyczkach - opróżniaj je rano ze szkodników wypuszczając je, aby patrolowały uprawy owoców i warzyw. 


 
 
Artykuł pochodzi z czasopisma: Gardeners' World Magazine EDYCJA POLSKA nr 4(22)/2018, autor: Sue Fisher, fotografie: Gardeners' World Magazine EDYCJA POLSKA nr 4(22)/2018 oraz zasoby pixabay


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...