Strony

środa, 3 sierpnia 2016

Ogród: Warto uprawiać maliny


Maliny są łatwe w uprawie, smaczne, aromatyczne i niezwykle zdrowe. Warto mieć je w przydomowym ogrodzie czy na działce.

Najczęściej, oprócz bezpośredniego spożycia, są wykorzystywane w produkcji soku, dżemu lub można je mrozić. Owoce na sok najlepiej zbierać z pełnego słońca i ciepłych dni, wtedy są bogate w związki cukrowe i prozdrowotne, które w takich warunkach wytwarzane są w największych ilościach.



Maliny są bogate w witaminy: C, B1, B2, PP, pektyny, kwasy organiczne i składniki minerale (żelazo, magnez). Są znane od wieków z właściwości zdrowotnych, które zawdzięczają m.in. kwasowi elagowemu. Posiada on właściwości bakteriobójcze, antywirusowe oraz powoduje utratę aktywności związków, które mogą być przyczyną chorób nowotworowych. Równie korzystne są zawarte w owocach antocjany, ich ilość jest największa w malinie czarnej (5 razy więcej niż w czerwonej).
Odmiany malin różnią się nie tylko typem (dwuletnie - owocujące na pędach ubiegłorocznych, tzw. maliny letnie; oraz owocujące na pędach tegorocznych, tzw. jesienne lub powtarzające owocowanie) i terminem owocowania, ale także barwa owoców (czerwone, żółte, czarne). Owoce z odmian jesiennych są dostępne aż do przymrozków.


Odmiany
Planując założenie poletka malinowego warto posadzić kilka odmian o różnej porze dojrzewania i różnej kolorystyce owoców. Maliny będą nas wtedy cieszyć od początku lata do pierwszych przymrozków.
Odmiany dwuletnie:
Owocują na pędach wytworzonych w roku poprzedzającym owocowanie.
Warte uwagi: odmiana wczesna i bardzo plenna - Sokolica; średnio późna, owoce duże i ciemne - Benefis; średniowczesna, żółta - Golden Queen; maliny czarne - Bristol, Jewel.
Odmiany jesienne:
Owocują na pędach tegorocznych - zwykle wycina się wszystkie pędy jesienią i corocznie wyrastają nowe.
Warte uwagi: bardzo wczesna, duże ciemnoczerwone owoce - Polesie; jasnoczerwone, smaczne owoce - Polonez; odporna na choroby, bardzo plenna, dobra na soki (królowa mojego ogródka :) ) - Polana; odmiana o bardzo dużych owocach - Pokusa; późna odmiana o żółtych słodkich owocach - Poranna Rosa.

Do uprawy pojemnikowej nadaje się np. malina odmiany Polana.

Uprawa 
1. Ziemię pod uprawę malin warto przygotować rok wcześniej, gdyż nie znoszą one zachwaszczenia, zwłaszcza perzu.
2. Gleba nie może być podmokła, gdyż roślina jest szczególnie wrażliwa na zalewanie korzeni (zamieranie krzewów).
3. Dobrym stanowiskiem jest miejsce po warzywach kapustnych, marchwi, pietruszce, burakach, złym  - po pomidorach, ziemniakach, papryce (mogą zwiększyć zagrożenie chorobami systemu korzeniowego).
4. Maliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późna jesienią. Sadzonki kupione w doniczkach mozna sadzić praktycznie w dowolnym terminie.
5. Rośliny sadzimy co 50cm, przycinamy nad 3. - 4. oczkiem od ziemi co sprzyja rozkrzewieniu. Maliny dwuletnie sadzimy przy podporach, pozostawiając 5-6 najładniejszych pędów. Odmiany jesienne nie wymagają podpór.

(Tekst opracowano na podstawie artykułu z Działkowca nr. 8/2016 s. 34; zdjęcia Pixabay)


Nawozy do krzewów owocowych:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...