Strony

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Jesienne nawożenie roślin

W zależności od pogody nawozy jesienne stosujemy od początku sierpnia do października. Ważne jest by dobierać stosowane preparaty do wymagań roślin w danym okresie wegetacyjnym. Jesienne nawozy kompleksowe nie zawierają azotu lub zawierają go w minimalnych ilościach (azot pobudza rośliny do tworzenia masy wegetatywnej - liści, pędów, owoców - dostarczony w nieodpowiednim terminie spowoduje zbyt późne przejście rośliny w okres spoczynku, a w efekcie przemarzanie i zamieranie). W składzie gotowych preparatów kompleksowych są natomiast  makroelementy tj. potas i fosfor. Mieszanki te zawierają również mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju i przygotowania się rośliny do okresu spoczynku.

Dobre nawożenie to wysoki przyszłoroczny plon

Odżywienie roślin i przygotowanie gleby w warzywniku przed zimą ma ważne znaczenie wiosną. Składniki dostarczone pod koniec sezonu wegetacyjnego maja korzystny wpływ na rośliny z uwagi na fakt, ze dostęp do nich na początku kolejnego sezonu może być mocno ograniczony. Podłoże jest zamarznięte, a zbyt niska temperatura nie sprzyja stosowaniu nawozów. Nawozy jesienne zawierają m.in. potas, który poprawia mrozoodporność, zapobiega wyleganiu i zwiększa tolerancję na suszę. Pierwiastek ten wpływa na zwiększenie liczby pędów bocznych, z czym jest ściśle związana obfitość kwitnienia i zawiązanych owoców.
Kolejny istotny pierwiastek zawarty w nawozach jesiennych to fosfor, który odgrywa ważna rolę szczególnie w początkowej fazie rozwoju roślin, tzw. okresie krytycznego wzrostu. Późniejsze dostarczenie fosforu nie wyrówna już negatywnych skutków zaistniałego niedoboru. Fosfor wpływa m.in. na wzrost i rozwój systemu korzeniowego. Odpowiednie zaopatrzenie roślin w ten makroelement wpływa również na ograniczenie gromadzenia przez nie szkodliwych form azotu w tkankach.

Jesienne wapnowanie

Jesienne odżywienie roślin wapniem oraz zaopatrzenie gleby w ten pierwiastek ma wpływ regulujący na odczyn podłoża (pH) oraz dobrą zdolność przechowalniczą zebranych plonów.
Odpowiedni odczyn gleby oddziaływuje bezpośrednio na przyswajalność i dostępność składników odżywczych w podłożu. Wapń przyczynia się do osiągnięcia prawidłowej struktury gleby i reguluje rozkładanie materii organicznej, np. kompostu. Aby wyregulować zbyt niskie pH (jego wartość można zmierzyć papierkiem lakmusowym), stosujemy wapnowanie. Najwygodniejszy w stosowaniu jest dolomit lub wapno magnezowe. Nawóz rozprowadzamy równomiernie na danej powierzchni w bezwietrzny dzień i dokładnie mieszamy z z glebą. Taki zabieg przeprowadza się średnio co 3-4 lata.

Nawozy organiczne

Stosowanie kompostów i obornika jest również zalecane w terminie jesiennym. Nawozy organiczne wykorzystujemy głównie w październiku/listopadzie, niezwłocznie przekopując je z glebą, aby zapobiec utracie składników mineralnych. Tego rodzaju zasilanie powinno się odbywać co 3 lata. Dobry kompost / obornik pozbawiony jest nasion chwastów. Materia organiczna dostarczona w postaci nawozów naturalnych ma bardzo dobry wpływ na strukturę podłoża, aktywność biologiczną gleby i gromadzenie wody.

Jesienią można również stosować Rosahumus  – jest to jeden z zalecanych terminów stosowania.
Stosowanie Rosahumusu jesienią jest bezpieczne, ponieważ nie zawiera on azotu, który mógłby pobudzić rośliny do dalszego wzrostu. Zawiera natomiast potas, który jest składnikiem nawozów jesiennych.
Jesienne stosowanie kwasów humusowych jest ważne, ponieważ przygotowuje glebę do zimy. Rosahumus sprawia, że więcej wartościowych składników jest zatrzymywane w górnej warstwie gleby, a nie są one wypłukiwane w głąb profilu glebowego – jest to szczególnie istotne podczas jesiennych deszczy i wiosennych roztopów. Można go również stosować łącznie z innymi uniwersalnymi nawozami jesiennymi.


Nawozy jesienne


(Opracowano na podstawie "Mój piękny ogród" nr 9/2015 oraz rosahumus.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...