Strony

czwartek, 16 maja 2019

Naturalna ochrona roślin - ekoporadnik

Ochrona roślin? Naturalnie!

Ekologia jest w modzie... i w ogrodzie! Coraz rzadziej sięgamy po chemiczne środki ochrony, zastępując je samodzielnie przygotowanymi preparatami z roślin. Są w pełni naturalne, bezpieczne - dla nas, dla roślin i pożytecznej fauny - i bardzo łatwe w przygotowaniu. Aby je zrobić, nie potrzebujesz aptekarskiej wagi, chemicznej wiedzy ani drogich składników. Często wystarczą pospolite ogrodowe chwasty - radzi Paweł Romanowski, ZielonyOgrodek.pl (artykuł pochodzi z czasopisma: Gardeners' World Magazine EDYCJA POLSKA nr 4(10)/2016)



Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) ma niezwykłe właściwości. To nie tylko chwast, lecz także cenne ziele lecznicze i składnik naturalnych preparatów stosowanych w ogrodnictwie.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?
Aby przygotować 10l gnojówki, potrzeba 1 kg świeżych pokrzyw. Zerwij młode ziele, jeszcze przed kwitnieniem, i potnij na mniejsze części. Następnie ułóż na dno dużego naczynia - może to być beczka lub wiadro. Do przygotowania gnojówki nie nadają się pojemniki metalowe czy betonowe! Pociętą pokrzywę zalej 10l wody (najlepiej, jeśli będzie to odstana deszczówka). Pojemnik przykryj gazą lub siatką, aby do środka nie dostały się liście i owady. Nie zamykaj go, gdyż fermentacja powinna zachodzić przy udziale tlenu. Pojemnik ustaw w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na 2 tygodnie. Fermentującą zawartość mieszaj codziennie. Uwaga - roztwór nieprzyjemnie pachnie, dlatego też nie ustawiaj go blisko domu. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.
Zastosowanie Gnojówka z pokrzywy przed zastosowaniem wymaga rozcieńczenia z wodą. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskujemy rośliny (1 część gnojówki na 20 części wody).
Podlewanie Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych, m.in. warzyw, np. pomidorów lub ogórków (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), roślin kwitnących (jednorocznych i bylin) i owocowych (krzewów i drzew). Rozcieńcz z wodą 1:10.
Opryskiwanie Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szko-dników (mszyce i przędziorki, miseczniki) oraz chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń) lub do uzupełniania niedoborów pierwiastków (rozwodniona gnojówka to doskonały nawóz dolistny). Rozcieńcz z wodą 1:20.

Inne ekopreparaty - naturalne i łatwe do przygotowania:


Wyciąg z czosnku

Szkodniki: mszyce, połyśnica marchwianka, wielkopąkowiec porzeczkowy, przędziorki Choroby: bakteryjne i grzybowe.
Przygotowanie: Rozetrzeć 200 g ząbków czosnku, zalać 10l wody i odstawić na 4 dni. Preparat można odstawić tylko na dobę, a następnego dnia gotować przez 30 minut. 
Stosowanie: Opryskiwanie 




Wyciąg z tytoniu

Szkodniki: mszyce, przędziorki, miodówki, mączlik szklarniowy, wciornastki 
Przygotowanie: Kilogram tytoniu (może pochodzić z papierosów) zaparzyć 10l  wrzącej wody i zostawić na 24 godziny. 
Stosowanie: Opryskiwanie po rozcieńczeniu 1:2. Uwaga: 7-dniowy okres karencji, na roślinach mogą pozostać szkodliwe substancje nikotynopochodne. Rośliny przed spożyciem należy dokładnie umyć. 





Wywar z wrotyczu 

Szkodniki: pchełki, rośliniarki, mączlik szklarniowy, mrówki, kwieciaki, roztocz truskawkowiec, opuchlak truskawkowiec 
Przygotowanie: 0,5 kg zmielonego, świeżego wrotyczu lub 75 g suszonego moczyć w 10 I wody przez pół godziny. 
Stosowanie: Opryskiwanie

 






Wyciąg z mniszka 

Szkodniki: mszyce, miodówki, przędziorki 
Przygotowanie: 250 g zmielonych korzeni lub 400g świeżych liści zalać 10l  wody na 3 godziny. Stosowanie: Opryskiwanie lub podlewanie 







 


Wyciąg z aksamitki 

Szkodniki: odstrasza mszyce 
Przygotowanie:1 kg suszonych roślin moczyć przez 48 godzin w 10l wody. 
Stosowanie: Opryskiwanie







Wyciąg z cebuli 

Szkodniki: mszyce, miodówki, skoczki, przędziorki Przygotowanie: 200 g łusek cebuli gotować przez pół godziny w 10l wody. 
Stosowanie: Opryskiwanie







Wywar ze skrzypu 

Choroby: mączniak prawdziwy i rzekomy, kędzierzawość liści brzoskwini 
Przygotowanie: 1 kg świeżego ziela zalać 1 I wody i odstawić na 24 godziny. Później zagotować (30 minut), po przestygnięciu przecedzić. 
Stosowanie: Opryskiwanie po rozcieńczeniu z wodą (1:3)
 



Artykuł pochodzi z czasopisma: Gardeners' World Magazine EDYCJA POLSKA nr 4(10)/2016,
autor: Paweł Romanowski, fotografie: zasoby pixabay

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...