Wczesna jesień jest dobrym okresem na założenie nowej grządki truskawek. Posadzone w tym okresie rośliny, w następnym roku wydadzą dobrej jakości plon.
W przydomowym ogródku truskawki zazwyczaj sadzi się tam, gdzie jest wolne miejsce i nie ma chwastów trwałych. Powinno to być stanowisko słoneczne, bo wtedy truskawki lepiej rosną, mniej chorują oraz szybciej wybarwiają się i gromadzą więcej cukrów co sprawia, ze mają lepszy smak i aromat. Unikamy miejsc pod drzewami i od północnej strony altan - tam gdzie rośliny przez większą część dnia są zacienione.
Nie zakładamy również nowej grządki w miejscu starej oraz po poziomkach i malinach (grozi to słabszym wzrostem, owocowaniem, przenoszeniem chorób i szkodników).
Przygotowanie gleby
Truskawki w danym miejscu rosną kilka lat, więc dla dobrego wzrostu i owocowania wymagają dokładnego i głębokiego przekopania gleby, usunięcia chwastów (zwłaszcza rozłogów i korzeni chwastów trwałych - perzu, mniszka). Przekopywanie gleby najlepiej zakończyć tydzień przed sadzeniem, tak by gleba osiadła i by po posadzeniu nie odsłaniały się korzenie truskawek oraz by roślina nie przesychała.
Nawożenie
Z nawozów organicznych można zastosować obornik, nawóz ptasi lub króliczy. Dobry jest również kompost, substrat torfowy lub obornik granulowany. Nawozy te stosuje się pod szpadel i przekopuje na 20-25cm. Przy zastosowaniu nawozów organicznych nie ma potrzeby stosowania nawozów mineralnych przed sadzeniem truskawek. Przy braku nawożenia organicznego można zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne (świetnie sprawdza się nawóz YaraMila Complex). Połowę dawki dać pod szpadel, połowę pod grabie, bezpośrednio przed sadzeniem roślin. Umożliwia to równomierne rozmieszczenie składników pokarmowych w glebie.
Wybór sadzonek i sadzenie
Obecnie dostępne są sadzonki tradycyjne zwane świeżymi lub zielonymi (z "gołym" korzeniem - frigo) lub doniczkowane. Sadzonki doniczkowane mają dobrze uformowaną bryłę korzeniową, więc prawie nie odczuwają stresu związanego z sadzeniem. Sadzonki te są droższe niż tradycyjne, ale po posadzeniu silnie rozkrzewiają się, zawiązują dużo owoców, a wiosna plonują dużo obficiej.
Truskawki sadzimy co 15-20cm, w rzędach co 50-80cm. Ważne jest by posadzić je na takiej głębokości na jakiej rosły w szkółce lub w doniczkach. Posadzone zbyt płytko przesychają, za głęboko - słabo rosną i zagniwają. Po posadzeniu sadzonki dobrze dociskamy glebę i podlewamy.
(Tekst na podstawie artykułu z czasopisma "Działkowiec" nr 9, 2016)
BIOPON nawóz do truskawek i poziomek
Wieloskładnikowy nawóz granulowany przeznaczony do nawożenia truskawek i poziomek w uprawach gruntowych.
Odpowiednio dobrana zawartość azotu stymuluje prawidłowy wzrost krzewów nie powodując gromadzenia się szkodliwych azotanów w owocach. Dodatek potasu poprawia plenność roślin, pobudza je do kwitnienia i obfitego owocowania.
BIOPON do truskawek i poziomek 1kg
inne nawozy dedykowane:www.sadownictwo.co/nawozy do truskawek
Agrowłóknina hobby ściółkująca - różne rozmiary
Ściółkowanie gleby zapewnia:
- wyeliminowanie chwastów bez uciekania się do stosowania herbicydów;
- ochronę gleby przed utratą wody wskutek parowania;
- poprawę warunków fitosanitarnych, dzięki czemu rośliny są mniej narażone na choroby.
Agrowłóknina czarna, w odróżnieniu od folii czarnej, jest przepuszczalna dla wody, dzięki czemu nie dochodzi do braków wody dla roślin uprawowych. Temperatura gleby jest wyższa od gleby bez ściółki, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Badania wykazały, że w wyniku ściółkowania występuje znaczne przyspieszenie wzrostu wegetatywnego roślin.
Truskawki to podstawa każdego ogrodu. Nie wyobrażam sobie działki bez tych pysznych owoców.
OdpowiedzUsuń