Strony

środa, 12 sierpnia 2015

Ogród: Mieczyki, Gladiole - sadzenie, uprawa, odmiany, wykopywanie

Mieczyki (Gladiolus), zwane także potocznie Gladiolami, to bulwiaste byliny, pochodzące z płd. i środkowej Afryki, chętnie uprawiane na ogrodowych rabatach. Większość z nich nie jest w pełni mrozoodporna i wymaga wykopywania cebul przed nadejściem zimy. Zobacz jak wygląda uprawa mieczyków w ogrodzie, kiedy przeprowadzić sadzenie mieczyków, a kiedy należy ich cebule wykopać i jak przechować je przez zimę. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące uprawy mieczyków.

 mieczyki - gladiole
 Mieczyki ogrodowe, gladiole

Odmiany mieczyków

Dzięki krzyżowaniu mieczyków uzyskano ogromną liczbę różnokolorowych mieszańców. Mieszańcowe odmiany mieczyków podzielono na grupy zależnie od pochodzenia, jednak ustalenie od jakich konkretnie gatunków pochodzą poszczególne mieszańce jest już w zasadzie niemożliwe. Dlatego mieszańcowe odmiany mieczyków określane są po prostu jako mieczyki ogrodowe (Gladiolus x hybridus).
Na ogrodowych rabatach jaskrawo zabarwione i rzucające się w oczy odmiany mieczyków najładniej prezentują się w grupach złożonych z kilku, a nawet kilkunastu roślin tej samej odmiany. Mniejsze hybrydy i skromniej wyglądające gatunki można łączyć w kompozycje z innymi roślinami. Dekoracyjne szczytowe kłosy mieczyków, złożone z lejkowatych kwiatów w żywych barwach doskonale nadają się także na kwiat cięty.

Sadzenie mieczyków

Sadzenie cebul mieczyków wykonuje się od połowy kwietnia do końca maja. Sadzimy je od razu na stanowisko docelowe. Mieczyki można uprawiać na stanowiskach słonecznych i w miarę możliwości osłoniętych od wiatru, na glebach uprzednio zasilonymi nawozami (np. Azofoską). Wymagają gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,5 - 7). Gleby kwaśne trzeba zwapnować jesienią poprzedniego roku.

Cebule mieczyków sadzimy na warstwie piasku na głębokość około 10 - 15 cm oraz w rozstawie 15 - 20 cm. Przed sadzeniem z cebul ściągamy łuski okrywowe (tzw. koszulki), a następnie zaprawiamy je środkiem grzybobójczym, np. Kaptanem zawiesinowym 50WP lub Topsinem. Jeżeli wcześniej na działce stwierdzono szkodniki mieczyków, takie jak np. wciornastki, warto też cebule zaprawić środkiem owadobójczym, np. Actellic 500 EC.

W amatorskiej uprawie mieczyków na działkach i w ogrodach przydomowych przeważnie jednak starcza moczenie w spirytusie denaturowanym nierozcieńczonym lub 0,1-0,5% roztworze nadmanganianu potasu przez 20 minut. Po zaprawieniu na mokro cebule należy powierzchownie przesuszyć. Można też zaprawiać na sucho Zaprawą Nasienną T lub Sarfun T.


Uprawa mieczyków

Jeżeli odpowiednio przygotowaliśmy glebę i prawidłowo posadziliśmy cebule, dalsza uprawa mieczyków nie powinna sprawić większych kłopotów. Rośliny należy jednak regularnie doglądać pod kątem występowania chorób i szkodników. W czasie wegetacji, w przypadku stwierdzenia chorób grzybowych mieczyków (szczególnie po długotrwałych deszczach) opryskujemy fungicydami (można stosować naprzemiennie, polecone wyżej do zaprawiania, środki Kaptan i Topsin). Roślinom mogą też zagrozić szkodniki, takie jak mszyce, wciornastki, larwy komarnic oraz węgorka niszczyka.


mieczyki - gladiole
Mieczyki ogrodowe, gladiole


Gdy mieczyki mają 4 liście, zasilamy je saletrą amonową lub wapniową i spulchniamy glebę. Powtórnie zasilamy mieczyki Azofoską w czasie kłoszenia w połączeniu ze spulchnianiem gleby. Wskazane jest również kilkakrotne zasilanie dolistne np. Florovitem. Odpowiednie nawożenie mieczyków jest bardzo ważne dla zachowania zdrowotności roślin i ich obfitego kwitnienia.

Kolejny ważny zabieg w uprawie mieczyków, to podlewanie. W czasie suszy należy podlewać, szczególnie przed i w czasie kwitnienia.

Gdy nadejdzie pora kwitnienia gladioli, będziemy mogli ściąć je do wazonu lub pozostawić na rabacie, aby zdobiły ogród. Jeżeli mieczyki uprawiamy na kwiat cięty, kłosy należy wyciąć gdy tylko zacznie rozwijać się pierwszy pąk kwiatowy. Dzięki temu w wazonie będą kwitły nawet do 3 tygodni. Jeżeli pozostaną na rabacie, to trzeba pamiętać, że ulegną zapyleniu i po kilku latach wszystkie zmienią barwę na kolor dominującej odmiany, np. zdziczały różowy.

Wykopywanie mieczyków

Wraz z końcem lata, cebule mieczyków należy wykopać. Wykopywanie cebul mieczyków można rozpocząć w 6 tygodni po przekwitnięciu roślin, mimo iż liście są jeszcze zielone. Optymalny termin wykopywania mieczyków to połowa września. Po wykopaniu obcinamy pęd około 10 cm powyżej cebulki i suszymy do czasu łatwego oddzielania się nowej cebulki od korzeni i pozostałości starej cebuli. Następnie mieczyki dosuszamy na słońcu lub w przewiewnym pomieszczeniu. Po dosuszeniu cebulki przechowujemy w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (najlepiej w temperaturze 5 do 10°C i wilgotności powietrza około 70%). Co kilka tygodni sprawdzamy stan cebulek i te z objawami choroby lub zmumifikowane wyrzucamy. Te, które przetrwają zimę w dobrym stanie, wiosną znów mogą powędrować na ogrodową rabatę.



(Artykuł z serwisu: poradnik ogrodowy.pl, link: http://poradnikogrodniczy.pl/mieczyki-gladiole.php )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...