Zapraszam po nowe wydania:
*Mój Ogród PLANER 2023*
*Mój Ogród ORGANIZER OGRODOWY *
*Mój Ogród KALENDARZ OGRODNIKA Z TERMINARZAMI*
*Notes pasieczny KALENDARZ i NOTATNIK PSZCZELARZA*
wtorek, 6 grudnia 2022
Nowe wydania: Planer Ogrodnika, Organizer Ogrodnika, Kalendarz Ogrodnika z Terminarzami i Notes pasieczny
czwartek, 1 grudnia 2022
Dom: Warzywa, zioła i rośliny przyprawowe z parapetu - zdrowiej zimą
Własny szczypiorek, rzeżucha, natka pietruszki, bazylia czy botwinka w środku zimy to porcja świeżych witamin bez chemii.
Poniżej zebrałam informacje z własnych doświadczeń oraz podpowiedzi z internetu jak i jakie warzywa można z powodzeniem hodować na parapecie, jak o nie dbać oraz jakie mają wartości odżywcze.
- Szczypiorek z cebuli - najbardziej popularne warzywo z powodzeniem uprawiane na parapecie. Można go hodować na dwa sposoby - w pojemniku z wodą lub pojemniku z ziemią. Cebuli nie moczymy lecz umieszczamy tuż nad wodą, podobnie w ziemi cebulę lekko tylko wciskamy i pamiętamy o regularnym, lekkim podlewaniu by nie doprowadzić do gnicia cebuli. Szczypiorek rośnie bardzo szybko, najlepiej na słonecznym parapecie.
środa, 30 listopada 2022
Cięcie jabłoni w praktyce
Zima i wczesna wiosna to okres, kiedy w wielu sadach wykonywane jest cięcie zimowe drzew.
Coraz częściej jednak obserwuje się, że ten zabieg sadownicy robią już
jesienią. Obok całej grupy zabiegów agrotechnicznych w sadzie prawidłowe
cięcie nadal pozostaje jednym z najważniejszych elementów, które mają
decydujący wpływ na plonowanie.
Indywidualne podejście do cięcia jabłoni
Z pewnością można powiedzieć, że każdy
sadownik podchodzi bardzo indywidualnie do tej czynności. Oczywiście są
pewne ogólne zasady, którymi należy się kierować, podejmując decyzję o systemie cięcia
w swoim sadzie. Jednak każdy sad ma inną tożsamość i decyzje o tym, jak
w tym roku obciąć daną odmianę czy kwaterę, powinny być podejmowane
indywidualnie. W poniższym materiale przedstawione zostaną główne
czynniki, którymi powinniśmy się kierować podczas prześwietlania drzew.
Zasadniczą cechą korony wrzecionowej, która dominuje w
polskich sadach jabłoniowych, jest kształt stożka, czyli wąski, smukły
wierzchołek oraz szerszy i stabilny dół.
poniedziałek, 10 października 2022
Kompostowanie liści jesienią
Kompostowanie liści jesienią ma duże znaczenie - na liściach znajdują się zarodniki przetrwalnikowe wielu chorób grzybowych, które wiosną zostaną wyrzucone w powietrze z otoczni i zakażą nowe, rozwijające się pąki, liście i kwiaty.
Jeśli wygrabimy i skompostujemy je jesienią, to zmniejszymy liczebność zarodników wiosną, a drzewa będą mniej porażone chorobami grzybowymi.W kompostowanych liściach zarodniki grzybów nie przetrwają, gdyż zagrzewają się one i rozkładają na próchnicę.
Kompostować możemy zarówno na pryzmie jak i workach (pamiętajmy by je przedziurawić).
Preparaty wspomagające kompostowanie: www.sadownictwo.co/komopostery
poniedziałek, 15 sierpnia 2022
Trawy ozdobne - sadzenie i pielęgnacja
Trawami w języku ogrodniczym nazywa się przedstawicieli rodziny traw (Poaceae), turzycowatych (Cyperaceae) i sitowatych (Junacaceae). Wymienione trzy rodziny botaniczne, obejmujące łącznie około 13 000 gatunków są największe. Botanicznie tylko przedstawiciele Poaceae są prawdziwymi trawami. Ponieważ jednak wszystkie rodziny, zarówno optycznie, jak i biologicznie wykazują wiele wspólnych cech, w praktyce ogrodniczej określa się je wszystkie jako trawy ozdobne.
Wśród traw wyróżniamy trawy wieloletnie - byliny czyli wieloletnie rośliny zielne, obok nich występuje także wiele traw jednorocznych o dużej wartości dekoracyjnej oraz bambusy, które tworzą trwałe zdrewniałe źdźbła zajmując pośrednie miejsce między bylinami a roślinami drzewiastymi.
Termin sadzenia i sadzenie traw
Trawy należą do standardowego asortymentu szkółek bylinowych. Dzisiaj trudno już sobie wyobrazić nasadzenie bylinowe bez traw, także ich oferta została poszerzona. Wszystkie trawy uprawiane są w doniczkach i teoretycznie można je wysadzać przez cały rok. Najlepsze warunki do wysadzania traw panują jednak wiosną. Gleba zdążyła się już ogrzać i od razu możliwy jest rozwój systemów korzeniowych. Jesienią korzenie traw są już mało aktywne, dlatego często rośliny te źle się przyjmują i powstają ubytki spowodowane gniciem.
Stanowisko
Przed wysadzeniem trzeba wybrać właściwe stanowisko dla każdego gatunku trawy i odpowiednio je przygotować.
Ze względu na dużą różnorodność traw trudno jest podać jakieś ogólne wskazania.
Przygotowanie gleby
Trawy cieniolubne wolą, luźne próchniczne gleby. Przez domieszanie ziemi liściowej, kompostu ogrodniczego lub torfu można zwiększyć zawartość próchnicy w podłożu pod rośliny.
Trawy stepowe wymagają dobrze napowietrzonego, niezbyt zasobnego podłoża, dobrze przepuszczającego wodę. Zbyt ciężkie gleby można rozluźnić i zmniejszyć ich żyzność domieszką żwiru i piasku.
Trawy rabatowe wymagają świeżych, próchniczno-gliniastych gleb. Dodanie kompostu ogrodniczego poprawia strukturę gleby.
Nawożenie
Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również regularne nawożenie traw. Podczas przygotowywania dawek nawozu należy brać pod uwagę potrzeby poszczególnych gatunków. Do traw stosujemy mineralne lub organiczne nawozy wieloskładnikowe.
Ogólne dawki nawozowe do traw:
Trawy cieniolubne - 30-40 g/ m kwadr.
Trawy stepowe - 40-50 g/ m kwadr.
Trawy rabatowe - 50-100 g/ m kwadr. (w zależności od wielkości).
Przycinanie traw
Przycinanie traw powinno zasadniczo odbywać się dopiero wiosną, ponieważ zaschnięte liście stanowią okrycie zimowe dla kępy, a wiele gatunków po jesiennym przycięciu ma skłonność do gnicia. Poza tym kępy i owocostany traw także zimą tworzą dekoracyjne obrazy. Zwłaszcza szron i śnieg zamieniają trawy w niezwykłe piękności ogrodowe.
Wiosną wszystkie trawy zielone latem przycina się aż do podstawy. Przy trawach zimozielonych wystarczy oczyszczenie kęp z uszkodzonych i nieładnych liści. Całkowite przycięcie konieczne jest tylko przy wyjątkowo surowych zimach i przy silnym uszkodzeniu liści.
Podział starych traw
Odmładzanie traw zwykle jest potrzebne dopiero po latach, gdy trawy zaczynają zamierać w środku kępy. Wtedy nadchodzi czas by je wykopać i odmłodzić. Szpadlem dzieli się karpę na kawałki, które się potem wysadza w przygotowanych miejscach lub z powrotem w poprzednim miejscu.
Kontrola rozrastania się
Niektóre tworzące rozłogi gatunki traw mogą się bardzo silnie rozrastać lub nawet stają się inwazyjne. Dlatego warto kontrolować takie rośliny i w razie potrzeby ograniczać rozrost przez odcinanie darni szpadlem.
Siewki
W przypadku samorozsiewających się odmian należy wszystkie siewki usuwać, gdyż z reguły są mniej atrakcyjne, nie powtarzają także cech odmian. Poza tym zwykle silniej rosną i mogą z czasem zagłuszyć właściwą odmianę. Przykładami są tu zieleniejące siewki odmiany złotej prosownicy rozpierzchłej (Milium effusum 'Aureum' ) oraz silnie rosnące siewki odmian miskanta (Miscanthus). W przypadku gatunków zawiązywanie nasion może być korzystne, jak na przykład u różnych ostnic (Stipa capillata, Stipa pulcherrima var. nudicastata), gdyż są to trawy krótkowieczne i dzięki samosiewom utrzymują populację. Siewki takie należy jedynie przerywać jeśli wzeszły za gęsto.
Okrycie zimowe
Niektóre trawy są wrażliwe na zimową wilgoć i wymagają okrycia, szczególnie w położeniach eksponowanych. Przy mniejszych trawach wystarczy okrycie liśćmi i obłożenie ich gałązkami iglastymi. Przy kortaderii (Cortaderia) wiąże się razem liście w rodzaj chochoła i okrywa kępe suchymi liśćmi, które dodatkowo przytrzymują gałęzie stroiszu. Wiosną usuwa się okrycie zimowe, a kępę przycina.
Trawy o liściach zielonych zimą lub zimozielonych należy sadzić w takich miejscach, gdzie będą osłonięte przed zimowym słońcem.
Rozmnażanie
Większość traw można rozmnażać przez podział wiosną. Najkorzystniejszym momentem do dzielenia karp jest chwila, gdy zaczynają wybijać nowe pędy. Podobnie jak przy odmładzaniu, kępę dzieli się szpadlem na mniejsze kawałki, które potem można od razu posadzić.
Wszystkie trawy jednoroczne rozmnaża się przez wysiew nasion wczesną wiosną. Po 3-4 tygodniach od wschodów siewki pikuje się i po kolejnych 3-4 tygodniach doniczkuje. Po połowie maja można je wysadzić na miejsce stałe do ogrodu.
Artykuł opracowany na podstawie książki: "Trawy i paprocie" Urlike Leyhe, zdjęcia: zasoby Pixabay
poniedziałek, 1 sierpnia 2022
20 porad dla miłośników roślin doniczkowych
Regularne podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych to nie wszystko. Nie mniej ważne i wymagające troski są również inne potrzeby roślin.
Przedstawiamy 20 prostych wskazówek dla miłośników kwiatów domowych, które bez żadnej magii, sprawią, że każdy wchodząc do naszego domu zachwyci się jego soczystą zielenią.
1. Zraszanie Dotyczy zwłaszcza okazów z tropików. Wilgoć jest tym roślinom niezbędna. Ich liście spryskujemy z obu stron. Zimą raz, a latem nawet 2 razy dziennie.
niedziela, 1 maja 2022
Węglan potasu w ekologicznej ochronie sadów
Ochrona sadów ekologicznych nie musi być droga i skomplikowana. Wykorzystując proste substancje chemiczne takie jak związki miedzi, siarki oraz węglan potasu możemy otrzymać w swoim sadzie zdrowe owoce.
Obecny sezon jest trudny z uwagi na bardzo silną infekcję parchem jabłoni ze względu na utrzymujące się opady deszczu.
Sole
węglanowe są stosowane w ochronie sadów od wielu lat. Węglan potasu to prosta substancja
chemiczna nie dająca pozostałości w owocach chronionych roślin, dlatego
może być stosowany aż do zbioru owoców także w ekologicznej uprawie roślin. Ponadto może być stosowany
wielokrotnie w sezonie zwalczania parcha jabłoni bez obaw o powstanie
ras odpornych patogenów. Sadownicy ekologiczni mieszają węglany z preparatami
zawierającymi miedź, aby mieszanina wykazywała też działanie
nie tylko interwencyjne, ale i prewencyjne. Przy opryskiwaniu na mokry liść można mieszać sole
węglanowe ze środkami siarkowymi - również uzyskując działanie prewencyjne. Należy pamiętać, że potasowe sole
węglanowe są łatwo zmywalne. Mogą być stosowane w niskich temperaturach. W stężeniach powyżej 0,5% wodorowęglan potasu wykazuje działanie toksyczne dla roślin, a węglan potasu powyżej 1%.
czwartek, 7 kwietnia 2022
Przymrozki – przyczyny powstawania, mechanizmy uszkodzeń i metody zwalczania
Przyczyny powstawania przymrozków i zakresy uszkodzeń kwitnących drzew owocowych. Ryzyko wystąpienia przymrozków i powstania uszkodzeń pąków
kwiatowych, kwiatów i zawiązków występuje w całej Polsce, ale ze
zróżnicowaną siłą i częstotliwością w różnych regionach. Analizując
szczegółowo wieloletnie dane meteorologiczne można z dużym
prawdopodobieństwem określić regiony o największej częstotliwości
występowania przymrozków. Dane te są podstawą podjęcia decyzji, czy
lokalizować tam nasadzenia sadownicze lub inwestować w urządzenia do
ochrony kwitnących drzew przed przymrozkami. Pod nasadzenia sadownicze
nie są przydatne regiony, w których przymrozki zagrażają kwitnącym sadom
każdego roku, natomiast kwalifikują się pozostałe tereny, zagrożone
losowym występowaniem przymrozków. Dalsza szczegółowa analiza warunków
klimatycznych danego regionu pomaga sadownikowi zadecydować, czy
akceptować losowo występujące przymrozki, czyli uszkodzenia mrozowe, bez
żadnej ochrony, czy zakładać sad i inwestować w metody (urządzenia)
ochraniające kwitnące drzewa przed przymrozkami.W Polsce realne do zastosowania są następujące metody ochrony drzew i
krzewów owocowych przed uszkodzeniami wiosennymi przymrozkami:
- lokalizacja nasadzeń sadowniczych na skłonach zapewniających spływ mroźnego powietrza w doliny; wybór odmian o kwiatach bardziej wytrzymałych na mróz lub kwitnących w terminach późniejszych niż występowanie ostatnich przymrozków;
- opryskiwanie kwitnących drzew przed zapowiadanymi przymrozkami substancjami, które okresowo podwyższają wytrzymałość na mróz generatywnych organów drzewa;
- instalowanie urządzeń do deszczowania kwitnących sadów; stosowanie zadymiania na czas trwania przymrozku.
piątek, 1 kwietnia 2022
Mydło potasowe (oleinian potasu) - ekologiczny środek do zwalczania mszyc w sadownictwie
Mydło potasowe - inaczej oleinian potasu czyli sól potasowa kwasów tłuszczowych (lub szare mydło). To substancja pochodzenia roślinnego stosowana do zwalczania miękkich pasożytów roślin. Nazywana jest „miękkim mydłem”, chemicznie jest to sól potasowa kwasów karboksylowych o długim łańcuchu. Posiada ona przede wszystkim zdolność rozpuszczania substancji organicznych nie biegunowych, takich jak tłuszcze. Z oczywistych powodów była i jest stosowana przede wszystkim jako detergent (zwłaszcza w przeszłości, czyli do lat 30., kiedy wprowadzono detergenty syntetyczne), ale stosowana jest także jako środek ochrony roślin. Uzyskuje się ją przez saponifikację potażem olejów roślinnych otrzymanych z nasion niektórych roślin (jęczmienia, słonecznika, soi itp.). W preparatach dostępnych w handlu dodaje się do niej często alkohole, jako jeden ze składników formuły.
poniedziałek, 21 marca 2022
Paprocie ogrodowe - sadzenie i pielęgnacja
Paprocie należą do najstarszych roślin lądowych. Stanowią one samodzielną grupę, która w odróżnieniu od roślin kwiatowych nie tworzy kwiatów i nasion, tylko zarodniki. Znamy obecnie około 220 rodzajów, obejmujących mniej więcej 9000 gatunków paproci. W naszym rejonie jest około 45 rodzimych gatunków paproci.
Wśród bylin paprocie tworzą własną zamkniętą i jednorodną grupę roślinną. Nasze rodzime paprocie są roślinami zielnymi, które jesienią albo tracą liście, albo zachowują je jako zimozielone. Paprocie zadziwiają nas różnorodnością form liści oraz szeroką paletą zieleni.
sobota, 5 marca 2022
Cięcie i formowanie drzew owocowych, krzewów jagodowych, winorośli i roślin ozdobnych - polecamy publikację PZD
Polecamy stronę internetową Polskiego Związku Działkowców oraz bardzo dobre materiały opracowane przez Pana prof. Augustyna Mikę dotyczące cięcia drzew i krzewów owocowych oraz Panią dr Martę Monder dotyczące krzewów ozdobnych.
Są to praktyczne porady dla wszystkich działkowców oraz posiadaczy małych przydomowych sadów i ogrodów ozdobnych.
Proste i obrazowe instrukcje z grafikami.
Są to praktyczne porady dla wszystkich działkowców oraz posiadaczy małych przydomowych sadów i ogrodów ozdobnych.
Proste i obrazowe instrukcje z grafikami.
poniedziałek, 7 lutego 2022
Uprawa warzyw z rozsady
Produkcja rozsady warzyw, które mają długi okres wegetacji, nie są wrażliwe na przesadzanie oraz wymagają dużej ilości ciepła nie jest trudna,
a zapewni nam wcześniejsze i tańsze plony.
Pierwsze nasiona możemy wysiewać już w połowie lutego.
Do warzyw, które możemy samodzielnie uprawiać należą:
- warzywa psiankowate: pomidor, papryka, oberżyna;
- selery,
- pory,
- warzywa dyniowate: zwłaszcza melon i kawon, dynia, ogórek;
- kalafior, kapusta,
- niektóre warzywa liściowe.
Subskrybuj:
Posty (Atom)