Strony

piątek, 24 października 2014

Pielęgnacja trawnika jesienią

Gdy kolorowe jesienne liści zaczynają powoli opadać oznacza to, że już pora szczególnie zadbać o trawnik, tak by po zimie z radością przywitał wiosnę pyszniąc się zielenią.

 

Koszenie trawnika na jesieni

Ostatnie koszenie trawnika wykonuje się zwykle pod koniec października. Dobór kosiarki jest tu bardzo zależny od wielkości i charakteru ogrodu.

Przy zakupie kosiarki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na długość noży. Dzięki większej szerokości koszenia, szybciej i sprawniej uporamy się nawet z mocno wyrośniętym trawnikiem, ale trudniej pozbędziemy się trawy wokół drzew, krzewów i w pobliżu ogrodzeń. Istotna jest również funkcja regulowania wysokości koszenia, która może okazać się niezastąpiona na nierównym terenie.
Kosiarki, prócz strzyżenia, mogą również zbierać resztki trawy do pojemników, a nawet "przerobią" je na nawóz. Maszyny z taką funkcją tną źdźbła na różnej wysokości, dzięki czemu powstaje rozdrobniony materiał, który następnie jest równomiernie rozrzucany po powierzchni trawnika. Decydując się na kupno takiej maszyny należy kosić trawnik regularnie i dodatkowo go napowietrzać.

Żyłki tnące do kos spalinowych



Podkaszarki (kosy spalinowe) są niezastąpione tam, gdzie kosiarka nie wjedzie. Pozwalają na szybkie przycięcie krawędzi trawnika oraz na dokładne kształtowanie i koszenie mniej dostępnych fragmentów murawy. Podkaszarki wyposażone są w napęd elektryczny, akumulatorowy lub spalinowy.



Nawożenie trawnika na jesieni

Nawozy do trawników jesienne

Dostarczenie jesienią poszczególnych składników mineralnych spowoduje lepszy wzrost trawy na drugi rok.
Najlepiej użyć gotowych, wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Jeśli dysponujemy naturalnym nawozem w postaci kompostu, możemy go używać bez ograniczeń.
Nawożenie trawnika
kompostem poprawia strukturę gleby, dostarcza składników pokarmowych i pobudza życie mikrofauny.

 

 Usuwanie liści

Usunięcie liści z powierzchni trawnika zapobiegnie gniciu murawy podczas zimy. Zaniechanie tej czynności zaowocuje wiosną nieestetycznie wyglądającymi łysymi plackami. Warstwa pozostawionej materii organicznej sprzyja również rozwojowi niepożądanych chorób wywołanych przez grzyby.

(artykuł na podstawie zielonyogrodek.pl)

Obrzeża trawnikowe


czwartek, 16 października 2014

Kompostowanie jesiennych liści i nie tylko

Jesienią w ogrodzie gromadzi się mnóstwo  resztek organicznych - są to głównie liście, skoszona, trawa, resztki po zbiorach warzyw i owoców. Warto wtedy założyć własny kompostownik, który ma wiele zalet.
Kompost nazywany również złotem ogrodników użyźnia glebę i wzmacnia rośliny. Jest doskonałym nawozem organicznym, zawarte są w nim wszystkie najważniejsze składniki odżywcze i mikroelementy.

Kompostownik korzystnie jest umiejscowić w cieniu, a w przypadku ustawienia go na słońcu należy pamiętać o jego podlewaniu. Możemy do niego wrzucać wszystkie odpadki ogrodowe - chwasty z plewienia, skoszoną trawę, gałęzie (te dobrze jest ułożyć na dole pryzmy, będą rusztowaniem umożliwiającym lepsze napowietrzenie), jesienne liście, popiół z kominka jeżeli pali się wyłącznie drewnem oraz wszelkie organiczne odpadki kuchenne takie jak: obierki warzyw i owoców, resztki jedzenia, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Należy zwrócić uwagę by nie trafiały tam woreczki foliowe, resztki herbat w torebkach gdyż nie są biodegradowalne.

Kompost dojrzewa zwykle około roku, można ten proces przyspieszyć dodając preparaty do kompostowania (np. Biopon KOMPOSTER, Trigger-4 biopreparat do kompostowania). Preparaty te zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii i grzybów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesu rozkładu substancji organicznej - mogą być wykorzystywane przy zakładaniu kompostownika jako startery lub systematycznie - zawsze stosując się do instrukcji producenta. W tym czasie należy go przynajmniej 2-3 razy przerzucić, zwracać uwagę na jego wilgotność oraz zapach - nieprzyjemny świadczy o niekorzystnych procesach gnilnych i wtedy z pewnością wymaga przemieszania tak by się lepiej napowietrzył.

Gotowy kompost z wyglądu przypomina glebę. Trzeba go przesiać przez rafę budowlaną i można go wykorzystywać. Nawóz stosujemy wiosną, gdy podłoże się ociepli lub latem. Rozrzucamy go pod rośliny w ilości około 3 do 5 litrów na jeden metr kwadratowy podłoża. Ten doskonały nawóz użyźni glebę i wzmocni rośliny, efekty jego działania są coraz bardziej widoczne z upływam lat. Polecamy!

Jak szybko wykonać kompostownik? Najlepiej zaopatrzyć się w cztery drewniane palety (czasem można otrzymać je nieodpłatnie w większych firmach lub sklepach), łączniki metalowe nierdzewne oraz wkręty do drewna. Wykorzystując wkrętarkę elektryczną wykonanie własnoręczne kompostownika zajmie nam około godziny.

 Przykładowy kompostownik z palet:



(zdjęcie zaczerpnięte z Internetu)

Rośliny cebulkowe - sadzenie i nawożenie

By wiosna przywitała nas pięknem tulipanów i innych cebulkowych pora rozpocząć prace w ogrodzie. Tulipany najlepiej sadzić od połowy września do końca października.

Polecamy koszyczki ochronne do cebul: http://www.sadownictwo.co/koszyczki ochronne

oraz nawozy do roślin cebulkowych: http://www.sadownictwo.co/nawozy do cebulowych




 

Zwalczanie gryzoni jesienią

Drobne, roślinożerne gryzonie mogą powodować poważne szkody w sadach, na polach, działkach i ogrodach.
Podgryzają korzenie, nadgryzają pędy i podstawy łodyg, zjadają całe rośliny. Potrafią dobrać się do przechowywanych plonów.

Niektóre ryją nory w ziemi i zagnieżdżają się w nich na stałe w ogrodzie czy sadzie. Inne „zadomawiają” się w budynkach. Najgroźniejszymi szkodnikami w sadach są karczowniki ziemnowodne, a w ogrodach i sadach norniki polne i myszy (szczególnie mysz polna i domowa).

Karczownik ziemnowodny to duży gryzoń, długość ciała do 20 cm, masywny, szaro-brunatny do czarnego. Prowadzi podziemny tryb życia w długich i rozgałęzionych norach. Ziemię z nor wyrzuca na zewnątrz w postaci kopczyków (ale mniejszych od kretowisk). Zjada korzenie roślin, zimą ogryza korzenie drzew i krzewów do tego stopnia, że obumierają!

Nornik polny osiąga długość do 12 cm, jest żółtoszary na grzbiecie i jasnoszary na brzuchu, ma krótki ogon. Żyje gromadnie w płytkich podziemnych norach. Nory wykonuje w miejscach słonecznych z dużą ilością roślin. Zimą wygryza korę młodych drzew owocowych tuż nad ziemią – może ogołocić pień z kory na całym obwodzie. Nie gardzi korzeniami drzew owocowych.
(doradztwosadownicze.pl "Jesienne zwalczanie gryzoni")

Różne preparaty do zwalczania szkodników jesienią: http://www.sadownictwo.co/preparaty na gryzonie





(Zdjęcia wikipedia.org)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...