Strony

poniedziałek, 1 sierpnia 2022

20 porad dla miłośników roślin doniczkowych


 

Regularne podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych to nie wszystko. Nie mniej ważne i wymagające troski są również inne potrzeby roślin.

Przedstawiamy 20  prostych wskazówek dla miłośników kwiatów domowych, które bez żadnej magii, sprawią, że każdy wchodząc do naszego domu zachwyci się jego soczystą zielenią.


1. Zraszanie Dotyczy zwłaszcza okazów z tropików. Wilgoć jest tym roślinom niezbędna. Ich liście spryskujemy z obu stron. Zimą raz, a latem nawet 2 razy dziennie.



2. Więcej światła zwłaszcza w okresie zimowym. Odsłaniajmy więc wtedy zasłony i żaluzje - aż do marca kwiaty zniosą nawet bezpośrednie słońce.





3. Bliżej okna Zarówno latem, jak i zimą kwiaty stojące w głębi pokoju już w odległości 2 m od okna, dostają 4 razy mniej światła niż te ustawione na parapecie.

4. Z dala od grzejnika Kaloryfer - to urządzenia wysuszające powietrze. Rośliny powinny być od nich oddalone o 2 m. To zapobiegnie żółknięciu liści.

5. Czyszczenie Liście roślin domowych przyciągają kurz. Pokryte nim nie oddychają. Niezbędne jest więc czyszczenie liści wilgotną szmatką. Zwilżonym wacikiem lub szmatką wycieramy wierzch i spód każdego liścia.

6. Opróżnianie osłonek Po każdym podlewaniu trzeba odczekać ok. 15 min (ziemia musi dobrze nasiąknąć), a następnie wylać z podstawki nadmiar wody.


7. Odwracanie doniczek Do kwiatów stojących w mieszkaniu światło dochodzi najczęściej z jednej strony. Raz na tydzień od-wracajmy doniczki o 1/4, by „doświetlić" drugą stronę roślin.


8. Doświetlanie Przydaje się w ciemnym pomieszczeniu, bez względu na porę roku. Doświetlamy rośliny (przez 6 godz. dziennie) żarówką imitującą światło naturalne.


9. Szkodliwy dym Większość roślin nie znosi dymu papierosowego i reaguje nań opadaniem liści. Dlatego mieszkania osób palących papierosy muszą być systematycznie wietrzone.


10. Rozsądne nawilżanie Rośliny o liściach pokrytych meszkiem nie lubią zraszania. Aby stworzyć im potrzebny mikroklimat, ustawmy doniczki na podstawkach z wilgotnym żwirkiem.

11. Umiarkowane ciepło (ważne zimą) Kwiaty pozostają w spoczynku od listopada do lutego. Powinny wtedy mieć temp. ok. 15° C. Gdy stale przekracza 20° C, niepotrzebnie rosną, wypuszczając słabe pędy.

12. Zimowa dieta Zdecydowanie nie należy zasilać kwiatów aż do połowy marca. Ten okres „diety" jest niezbędny, aby mogły w pełni skorzystać z przerwy wegetacyjnej.

13. Letnia woda Zimna woda z kranu może wywołać u roślin szok termiczny. Podlewajmy je więc i zraszajmy wodą o temperaturze pokojowej (musi stać w naczyniu min. 3 godz.).

14. Przycinanie pędów Pędy, które urosły w ciągu lata dobrze jest przyciąć, by nadać roślinie ładny wygląd i wzmocnić ją. Najlepiej zrobić to jesienią, w najgorszym razie wiosną.

15. Stop dla przeciągów i chłodu Rośliny nie lubią przeciągów. Gdy zimą otwieramy okno, a latem wietrzymy mieszkanie ,na przestrzał", przestawmy na ten czas kwiaty w przyjazne dla nich miejsce.

16. Nabłyszczanie Można je stosować u roślin o gładkich i grubych liściach (fikus, filodendron) Nie nabłyszczamy kwiatów o liściach cienkich (np. passiflora) ani z meszkiem (np. gynura).


17. Wymiana doniczek Przesadzamy rośliny do większego naczynia gdy: ich korzenie przerastają doniczkę; roślina „wychodzi" górą; kwiat jest duży i doniczka przestaje być stabilna.
Najlepsza pora na przesadzanie to początek marca lub wrzesień.


18. Przesuszanie podłoża Polega na tym, by podlewać roślinę wówczas, gdy ziemia w doniczce jest sucha do głębokości 2-3 cm. Zabieg ten przeprowadzamy w okresie jesienno-zimowym.

 

19. Wzruszanie ziemi Jeśli po podlaniu woda utrzymuje się na powierzchni podłoża i nie od razu w nie wsiąka, należy ziemię lekko „przekopać", używając np. starego widelca. Jeśli ziemia w doniczce jest nadmiernie zbita, należy ją wzruszyć. Chodzi m. in. o to, by powietrze dochodziło do korzeni.

20. Profilaktyka Wszelkie żółknące liście należy na bieżąco usuwać. Po pierwsze, by nie osłabiały rośliny, a po drugie - mogą być źródłem choroby. Ważne są również regularne „przeglądy” roślin, w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów reagujemy natychmiast.




2 komentarze:

  1. Stosuję się do wszystkich tych zaleceń, a mimo wszystko moje roślinki więdną :( Już nie wiem co mam robić. Nawożę, podlewam, wystawiam na słońce, zraszam... co zrobić? :(

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...