Strony

piątek, 1 kwietnia 2022

Mydło potasowe (oleinian potasu) - ekologiczny środek do zwalczania mszyc w sadownictwie



Mydło potasowe - inaczej oleinian potasu czyli sól potasowa kwasów tłuszczowych (lub szare mydło). To substancja pochodzenia roślinnego stosowana do zwalczania miękkich pasożytów roślin. Nazywana jest „miękkim mydłem”, chemicznie jest to sól potasowa kwasów karboksylowych o długim łańcuchu. Posiada ona przede wszystkim zdolność rozpuszczania substancji organicznych nie biegunowych, takich jak tłuszcze. Z oczywistych powodów była i jest stosowana przede wszystkim jako detergent (zwłaszcza w przeszłości, czyli do lat 30., kiedy wprowadzono detergenty syntetyczne), ale stosowana jest także jako środek ochrony roślin. Uzyskuje się ją przez saponifikację potażem olejów roślinnych otrzymanych z nasion niektórych roślin (jęczmienia, słonecznika, soi itp.). W preparatach dostępnych w handlu dodaje się do niej często alkohole, jako jeden ze składników formuły.


Substancja czynna:
.Mydło jest przede wszystkim mieszaniną soli potasowej kwasów tłuszczowych różnego rodzaju, między innymi kwasu oleinowego i linolowego. Mydła, w których skład wchodzą sole kwasów tłuszczowych oleju palmowego są nieskuteczne w zwalczaniu fitofagów. Generalnie spośród wszystkich, mydło potasowe jest o wiele skuteczniejsze i nie jest fitotoksyczne.

Ma zastosowanie w rolnictwie ekologicznym jako insektycyd.

Mechanizm działania:
Działa kontaktowo, rozpuszczając woskową osłonę ochronną owadów, co powoduje jej dewitalizację pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Działanie owadobójcze trwa najwyżej 6 godzin.
Wykazuje także działanie pośrednie przeciwko grzybom saprofitycznym, ponieważ ułatwia rozpuszczanie słodkiej wydzieliny produkowanej przez owady roślinożerne. Przypuszcza się, że ma także działanie duszące na owady.

Zakres działania:
 “Mydła” skutecznie działają przeciwko fitofagom o miękkiej powłoce: mszycom, mączlikowatym, roztoczom, skoczkowatym, wciornastkowatym, zwójkowatym, miodówkom.
W ochronie roślin zaleca się by mydło potasowe stosować w stężeniu od 1% do 2% (od 1 do 2 litrów płynnego mydła na 100 litrów wody), w przeliczeniu na stężenie czystego mydła wagowo od 0,06% do 0,25% (dla większości upraw rolniczych) lub nawet 0,5 to 1% ekwiwalentu czystego mydła. W Unii Europejskiej mydło potasowe jako insektycyd jest zarejestrowane i dopuszczone do stosowania w stężeniu 2%.
Mydło potasowe jest bardziej skuteczne gdy jest rozpuszczone w miękkiej wodzie. W przypadku wody twardej, przed dodaniem mydła, warto dodać nieco spirytusu lub denaturatu. Po rozpuszczeniu mydła można dodać wyciągi lub wywary roślinne (jeśli stosujemy).
Mydło potasowe w wyższych stężeniach i przy temperaturze powyżej 32st.C może uszkadzać rośliny. Warto zapoznać się z roślinami, które są na nie wrażliwe (poz. 2 bibliografii).
Zaleca się by zabieg powtarzać 3-krotnie w odstępie 7 dni (maksymalnie do 14 dni).
Ważne jest by rozpocząć zabiegi w momencie przekroczenia przez mszycę jabłoniową progu zagrożenia - którym jest 15 pędów w próbie 150 - lustracje wykonujemy po kwitnieniu, końcem czerwca i później, a dla mszycy jabłoniowo-babkowej próg zagrożenia to 1 drzewo z koloniami w próbie 50 - lustracje wykonujemy w całym sezonie wegetacyjnym (zwalczanie należy wykonać zanim żerujące szkodniki zwiną liście).

Sposób działania:
W połączeniu z insektycydami ma działanie zwilżające i zwiększające przyczepność, co pozwala na jednolite rozprowadzenie substancji czynnej w mieszaninie, a zatem preparat lepiej pokrywa roślinę poddaną zabiegowi.
Nie pozostawia resztek na opryskiwanych obiektach i nie działa wgłębnie. Działa wyłącznie na miękkie części pasożyta, czyli te, które jeszcze nie stwardniały lub nie uległy silnej chitynizacji.

Klasyfikacja toksykologiczna UE :
Xi (drażniący).

Okres karencji:
3 dni.

Zakres zastosowania:
Jabłoń, grusza, brzoskwinia, winorośl, ogórek, melon, pomidor, papryka, bakłażan, bazylia, majeranek, rozmaryn, szałwia, mięta, tymianek, rośliny ozdobne.

Toksyczność i selektywność:
Jest szkodliwy dla organizmów wodnych. Toksyczny dla pszczół, zatem nie należy jej stosować w okresie kwitnienia. W glebie ulega szybkiej degradacji.

Fitotoksyczność:
Generalnie, jeżeli przestrzegane są zalecane dawki, sól potasowa kwasów tłuszczowych jest słabo fitotoksyczna (natomiast fitotoksyczne jest mydło sodowe). Zaleca się stosowanie wody o odczynie obojętnym (w przeciwnym razie pH trzeba skorygować substancjami zakwaszającymi). Ewentualne szkody mogą wystąpić w miejscach akumulowania się substancji (na brzegach liści) i delikatnych
tkankach (kiełkach). Ze względu na różną wrażliwość roślin, przed przystąpieniem do właściwego zabiegu należy zrobić próbę na niektórych roślinach (przede wszystkim dotyczy to roślin ozdobnych).

Współdziałanie z innymi substancjami: produktu nie należy mieszać ze związkami zawierającymi jony metali, z nawozami dolistnymi oraz substancjami maskującymi.

Oleinian potasu (mydło potasowe)


Opakowanie: 10L
Producent: MEEX-AG AGROMUS

www.sadownictwo.co/OLEINIAN POTASU mydło potasowe


Sposób użycia:
Należy stosować rozcieńczony.

Trwałość:
12 miesięcy od daty produkcji podanej na opakowaniu.


Przechowywanie i magazynowanie:
Przechowywać w oryginalnych opakowaniach, w temperaturze 5-30 °C, w suchym i wentylowanym pomieszczeniu. Zabezpieczyć przed działaniem promieni słonecznych. Chronić przed mrozem.

Bezpieczeństwo pracy:
OLEINIAN POTASU jest substancją ekologicznie czystą, nie toksyczną, nie palną. Przy pracach należy stosować ogólne zasady higieny i bezpieczeństwa pracy.

Dane techniczne:
Stan skupienia: ciecz
Barwa: słomkowa do żółtej
Gęstość: 1,01 g/cm³ w 20°C
pH: 12-14
Stężenie: 17%
 

 Podane informacje nie zwalniają naszych klientów z obowiązku samodzielnego zbadania przydatności naszego produktu do indywidualnych zastosowań.

Opracowano na podstawie:
1. "Środki ochrony roślin stosowane w rolnictwie ekologicznym" Opis wg Zał. II Rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli, autorzy: dr Jolanta Ciesielska, dr Eligio Malusà, dr Lidia Sas Paszt (http://www.inhort.pl/files/ekotechprodukt/prezentacje_wynikow/publikacje/srodki_ekotech.pdf)
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Insecticidal_soap#cite_note-eu-rr-2013-9
3. "Ekologiczne metody zwalczania szkodników w sadach owocowych" Witold Danelski (http://www.zodr.pl/download/ekologia/EMZowoce.pdf)
4. Strona producenta (dane techniczne produktu) - http://meex.pl/2011/08/15/impregnaty-i-grunty/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...