Strony

poniedziałek, 7 lutego 2022

Uprawa warzyw z rozsady




Produkcja rozsady warzyw, które mają długi okres wegetacji, nie są wrażliwe na przesadzanie oraz wymagają dużej ilości ciepła nie jest trudna,
a zapewni nam wcześniejsze i tańsze plony.


Pierwsze nasiona możemy wysiewać już w połowie lutego.




Do warzyw, które możemy samodzielnie uprawiać należą:
- warzywa psiankowate: pomidor, papryka, oberżyna;
- selery,
- pory,
- warzywa dyniowate: zwłaszcza melon i kawon, dynia, ogórek;
- kalafior, kapusta,
- niektóre warzywa liściowe.



Aby, uzyskać dobrej jakości rozsadę, trzeba zapewnić dobre oświetlenie i odpowiednie temperatury dostosowane do wymagań poszczególnych gatunków. Przyjmuje się, że powinna być to temperatura w granicach 18-20oC, a dla gatunków ciepłolubnych 22-25 stopni. Temperaturę regulujemy poprzez naturalne ciepło słoneczne oraz dodatkowe podgrzewanie lub wietrzenie. Najlepsze jest naturalne źródło światła, ale czasem trzeba zastosować na przedwiośniu dodatkowe doświetlenie.



Ważnym czynnikiem przy produkcji rozsady jest również jakość użytego podłoża. Powinno być to podłoże przeznaczone do wysiewów lub do produkcji rozsad - specjalnie dla roślin w młodej fazie wzrostu.


Nasiona wysiane od razu do wielodoniczek.


Do wysiewu nasion używa się skrzynek, doniczek lub wielodoniczek (palet wysiewnych) plastikowych lub torfowych. Warstwa ziemi w pojemnikach powinna mieć (w zależności od gatunku wysianych roślin) 8-10cm grubości co pozwala na dobre ukorzenienie się siewek. Wysiew roślin do wielodoniczek jest bardzo wygodny, gdyż skraca się okres produkcji rozsady ponieważ możemy pominąć proces pikowania.





Pielęgnacja rozsady polega na podlewaniu, niekiedy dokarmianiu, rozstawianiu doniczek aby zapobiec wyciąganiu się roślin oraz pikowaniu (ten etap pomijamy przy wysiewie do wielodoniczek). Na 7-10 dni przed planowanym terminem sadzenia - zwłaszcza rozsada produkowana w pomieszczeniach - rośliny trzeba zacząć hartować przez ograniczenie podlewania, obniżenie temperatury i wietrzenie. Rośliny zahartowane łatwiej znoszą stresy spowodowane zmianami temperatury, zmianą środowiska, lepiej znoszą przesadzanie i szybciej się przyjmują.

Dobra rozsada powinna być gruba, niska, krępa, a liście i łodygi ciemnozielone. Nie może być zbyt młoda, ani za stara (przerośnięta). Bryła korzeniowa nie może być przeschnięta, a korzenie o zdrowym wyglądzie, bez brązowych czy czarnych przebarwień. Na liściach i na łodydze nie może żadnych objawów chorobowych ani uszkodzeń przez szkodniki. W zaplanowanym terminie, przy sprzyjających warunkach pogodowych sadzimy rośliny na starannie przygotowane miejsce, najlepiej w dzień pochmurny lub w godzinach popołudniowych. Rozsadę doniczkowaną sadzimy używając łopatki ogrodniczej, nie za głęboko, na taką głębokość, jak rosła w doniczce. Płytko sadzi się jedynie sałatę, melony, arbuzy, selery. Pomidory można sadzić nieco głębiej.




Poniżej przedstawiamy tabelę z terminami siewu, sadzenia, rozstawą rzędów, terminem zbioru najczęściej uprawianych warzyw.




Opracowano na podstawie książki: Vademecum działkowca pod redakcją E. Kondrackiego,
zdjęcia: zasoby pixabay.

W naszym sklepie:

Zapraszamy do zakupu wielodoniczek - palet rozsadowych o różnych ilościach otworów wysiewnych - od 18 do 160 oraz podstawek:
http://www.sadownictwo.co/…/wielodoniczki-i-cylindry-spinan…
Posiadamy również nawozy do sporządzania substratów torfowych YARA:
http://www.sadownictwo.co/search.html…
Wielodoniczki są tak zaprojektowane i wykonane, aby mogły współdziałać na nowoczesnych liniach technologicznych napełniających podłożem, oraz wysiewających nasiona.
Z powodzeniem mogą być też używane w amatorskiej uprawie roślin, nawet przez kilka sezonów




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...