Strony

sobota, 31 października 2015

Truskawka − zabiegi po zbiorze owoców

Plantacja truskawek
Produkcja truskawek to ważna gospodarczo gałąź  sadownictwa w Polsce. W kraju można wyróżnić dwa duże regiony uprawy roślin tego gatunku zarówno w polu, jak i pod osłonami: rejon Czerwińska n. Wisłą oraz Jasieńca k. Grójca. Producenci mają wiedzę na temat wymagań truskawki pod względem odpowiedniego nawożenia i ochrony, aby uzyskać wysokiej jakości i satysfakcjonujący plon. Równie ważne są zabiegi po zbiorach owoców, ponieważ zachodzące w okresie spoczynku roślin procesy fizjologiczne wpływają na wydajność plantacji w kolejnych sezonach. 
 
Zabiegi latem i jesienią

 
Na plantacjach truskawki, na których w roku następnym będzie kontynuowana produkcja, koniecznie po zbiorze  należy wykonać kilka zabiegów agrotechnicznych. Wpływają one w istotny sposób na procesy fizjologiczne zachodzące w roślinie: krzewienie się roślin (powstawanie nowych pędów) oraz zawiązywanie pąków kwiatowych. Pierwszy z tych procesów odbywa się na przełomie lipca/sierpnia oraz we wrześniu. Drugi − w sierpniu, wrześniu, a nawet jeszcze później. W przypadku zaniedbania plantacji po zbiorach, nie można oczekiwać zadowalających efektów w kolejnym sezonie w postaci wysokich i dobrej jakości plonów, nawet wówczas, gdy wczesną wiosną wykonane zostaną wszystkie niezbędne prace pielęgnacyjne.


Zaniedbana plantacja truskawki

Do głównych zabiegów agrotechnicznych po zbiorach owoców należą przede wszystkim nawożenie oraz usuwanie rozłogów i chwastów. Również trzeba wykonać zabiegi ochrony, zarówno przed chorobami, jaki i szkodnikami, w celu ograniczenia ich populacji w kolejnym sezonie. Na niektórych plantacjach istotne jest też koszenie liści, jednak nie jest ono zawsze konieczne i nie należy je wykonywać co rok.

Koszenie liści truskawek

Optymalny termin koszenia liści to około 2 tygodni po zakończeniu zbiorów. Opóźnianie zabiegu wpływa dosyć niekorzystnie na ogólną kondycję oraz wigor roślin, ponieważ wtedy nie jest możliwe odpowiednie przygotowanie roślin do spoczynku zimowego (przede wszystkim wytworzenie dostatecznej ilości liści okrywających zimą system korzeniowy, a także korony). Ponadto jednym z negatywnych efektów opóźnienia może być również obniżenie ilości i jakości plonu handlowego w kolejnym sezonie, a wynika to przede wszystkim z osłabienia procesu powstawania koron bocznych oraz zmniejszenia liczby zawiązanych pąków. Koszenie liści to ważny zabieg fitosanitarny na plantacjach silnie porażonych przez choroby i szkodniki, a przy bardzo dużej ich presji zaleca się usuwanie liści z pola. Jeśli było małe porażenie, istnieje możliwość wymieszania liści ze ściółką (suche liście dają się łatwo rozdrobnić i wymieszać z glebą). Jeżeli zaś mamy doczynienie z plantacją zadbaną, utrzymaną w dobrej kulturze oraz przede wszystkim nie porażoną przez choroby, koszenie jest uzasadnione tylko w przypadku zbyt silnego  wzrostu roślin w celu „przyhamowania i zaoszczędzenia  potencjału rośliny”.

Rozłogi – co robić?
 
Zabieg niszczenia rozłogów należy wykonać po zbiorze dwukrotnie (zwykle w lipcu oraz na początku września). Rozłogi na plantacjach owocujących należy niszczyć, ponieważ mogą wpływać na obniżenie kondycji roślin oraz mogą istotnie zmniejszać plonowanie w kolejnym roku. Przede wszystkim  konkurują − podobnie jak chwasty − o wodę, składniki pokarmowe i światło. Ponadto rozłogi zdecydowanie pogarszają warunki fitosanitarne na plantacjach. Można je usuwać trzema sprawdzonymi metodami: • ręcznie (pielenie − praca ciężka i czasochłonna), • mechanicznie ( glebogryzarką − po odpowiednim ustawieniu do pracy w międzyrzędziach, aby nie doszło do podcięcia korzeni i  nadmiernego przesuszenia gleby), • chemicznie (w tym celu można wykorzystać preparat Basta 150 SL − 4 l/ha w 400 l wody/ha, a w praktyce stosuje się także mieszankę z siarczanem amonu w dawce 10 kg; zabieg należy wykonać dwukrotnie opryskiwaczem z osłonami jedynie w międzyrzędziach, w czasie bezwietrznej pogody).

Międzyrzędzia uprawione glebogryzarką

Nawadnianie plantacji
 
Nawadnianie plantacji jest bardzo ważne, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z długotrwałą suszą oraz towarzyszącą temu wysoką temperaturą. Taka sytuacja wystąpiła w tym sezonie wegetacyjnym − w lipcu i sierpniu w większości regionów Polski nie notowano opadów deszczu, a temperatury były rekordowo wysokie. Większość nienawadnianych plantacji  w tym czasie bardzo ucierpiała z powodu braku wody, gdyż truskawka jest rośliną dosyć płytko się korzeniącą. Nawadnianie  jest konieczne podczas całego sezonu wegetacyjnego, jednak szczególnie ważne jest po zbiorach, ponieważ jest to czas zawiązywania pąków na kolejny rok. Dlatego, zwłaszcza w takich latach, jak ten sezon, jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym na plantacjach produkcyjnych.

Nawożenie po zbiorze – dlaczego istotne?
 
Idealny termin nawożenia plantacji to 2 tygodnie po zakończeniu zbiorów (szczególnie na plantacjach dwuletnich i starszych). Główne składniki, które w tym czasie są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin i przebiegu wszystkich procesów fizjologicznych, to makroelementy: azot, potas i fosfor oraz mikroelementy. Jeżeli azot zostanie dostarczony zbyt późno może zakłócić proces przygotowania rośliny do spoczynku zimowego, a tym samym doprowadzi to do zdecydowanie gorszego przezimowania. Dawka azotu powinna wynosić 30−50 kg/ha, jednak ilość zastosowanego  azotu musi zależeć od żyzności gleby oraz ogólnego stanu roślin.

Jesienią można zastosować np. Azofol w dawce 5 l/ha. Jeżeli wykonana analiza gleby wskazuje także na baraki pozostałych pierwiastków, istotne jest ich uzupełnienie, np. stosując dolistnie Fosfiron Mg/Cu w dawce 1,5−3 l/ha, a drogą fertygacji − Roasaleaf 1 w stężeniu 0,005−0,15% (dolistnie 2−4 kg/ha w 300−500 l wody). Bardzo dobrym rozwiązaniem są nawozy wieloskładnikowe − nawozy bezchlorkowe uzupełniające N, P, K i Mg (np. Rosafert 5-12-24, Rosafert 5-8-28, Rosafert 10-8-24, YARA Mila Complex, Fructus truskawka). Obecnie producenci truskawek coraz częściej w okresie zarówno wiosennym, jak i jesiennym stosują nawozy kompleksowe. Nawozy te wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, które zostały wykorzystane w trakcie sezonu. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się m.in. Mikrostar complex (dawka: 0,3−0,8 kg/ha), który uzupełnia niedobory mikroelementów w roślinie.


Objawy niedoboru P i K na liściach truskawek

Ochrona pozbiorcza
 
Na plantacjach truskawek po zbiorach konieczne jest zwalczanie chorób: szarej pleśni, białej plamistości liści oraz mączniaka prawdziwego truskawki. Nie można pominąć tych ostatnich zabiegów ochrony, ponieważ również wpływają one pośrednio na kondycję ogólną roślin oraz plonowanie w kolejnym sezonie. Koszenie liści niewątpliwie ogranicza presję sprawców chorób, jednak w przypadku plantacji, na których zabieg ten nie został wykonany ważna jest kontynuacja zabiegów chemicznych w tym okresie. Mączniaka prawdziwego truskawki ograniczą m.in. Nimrod 250 EC, Vaxiplant SL, Domark 100 EC, Zato 50 WG, natomiast białą plamistość liści − Vaxiplant SL, Domark 100 EC, Zato 50 WG. Sprawcę szarej pleśni można ograniczyć m.in. fungicydami zawierającymi tiuram, np. Sadoplon 80 WG, Thiram Granuflo 80 WG.

Zawijanie liści z charakterystycznym przebarwieniem − typowy objaw mączniaka truskawek

Poza zwalczaniem sprawców chorób bardzo ważna jest kontynuacja ochrony przeciwko takim szkodnikom, jak: przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec oraz opuchlaki. Do ochrony chemicznej przed roztoczami wykorzystuje się m.in. Ortus 05 SC i Envidor 250 SC. Aby osiągnąć zadowalające efekty w ograniczeniu roztocza truskawkowca należy wykonać minimum 2 zabiegi w odstępie 7-dniowym. W przypadku zwalczania tego szkodnika na plantacjach, gdzie wykonano koszenie liści  zabieg chemiczny jest zdecydowanie skuteczniejszy. Do ochrony chemicznej zalecane jest wykorzystanie następujących preparatów: Ortus 05 SC, Ortus M 500 SC + Slippa 20 WP lub Sanmite 20 WP. Jeżeli na plantacji występują opuchlaki, to straty w kolejnym sezonie można ograniczyć, zwalczając larwy po zbiorach owoców (do tego ocelu zarejestrowany jest Mospilan 20 SP).

(Artykuł i zdjęcia ze strony: ogrodinfo.pl, autor: Mgr Karolina Felczak )


Kompleksowy program nawożenia truskawki prezentujemy poniżej:

http://sad-ogrod-i-dom.blogspot.com/2015/05/kompleksowy-program-nawozenia-truskawek.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...