Strony

czwartek, 28 maja 2015

Ogród: Irysy - pielęgnacja i uprawa



Kolorowe irysy to kwiaty naszych babć. Tak kojarzą nam się te, zapomniane nieco rośliny. Jednak w wielu ogrodach, szczególnie wiejskich, można spotkać, choć kilka okazów, prawie w każdym ogródku. Dlaczego irysy zasługują na uwagę? Co sprawia, że nasze babcie i mamy są w nich wprost zakochane? Przekonajmy się sami.

 

Piękno w różnorodności.

Prawie każdy potrafi rozpoznać kwiaty o wdzięcznej nazwie- irysy. Ich nazwa stworzona na potrzeby polskich botaników i ogrodników to kosaćce. Powstała najprawdopodobniej na bazie skojarzenia liści rośliny z kosą lub mieczem. 

Ten rodzaj rośliny to kilkaset gatunków, które w naturalnym środowisku rosną w ciepłej i umiarkowanej strefie półkuli północnej.

 Podział irysów, jaki nas interesuje w kontekście uprawiania tych kwiatów w ogrodzie to dwie główne grupy. Jedną z nich stanowią irysy kłączowe, które są dość popularne w naszych ogrodach. Charakteryzują się, jak sama nazwa wskazuje, grubymi, przewężającymi się kłączami. Druga grupa to irysy cebulowe. Pośród irysów kłączowych wyróżniamy 3 grupy, różniące się między sobą budową kwiatów. Kosaćce bródkowe mają charakterystyczną bródkę czy też szczoteczkę złożoną z włosowatych wyrostków. Bródka znajduje się u nasady dolnych kwiatków. Irysy bezbródkowe to te, które nie mają tego elementu budowy. Mamy także irysy grzebieniaste, u których zauważymy wyrostek podobny do grzebienia, znajdujący się u nasady płatków. Przyjrzyjmy się bliżej kosaćcom bródkowym, które są wdzięcznym obiektem zachwytu ogrodników. 


Kwiat z brodą.

Trzeba przyznać, że we wszystkich odmianach tych roślin, a jest ich nawet kilkadziesiąt tysięcy, tkwi wyjątkowy czar. Poszczególne odmiany różnią się od siebie barwą, kształtem kwiatów, czy też wysokością pędów. Kwitną także w różnych okresach. Jedno, co łączy te kwiaty to zapierający dech w piersiach urok. W swoim ogrodzie możemy posadzić zarówno kosaćce niskie, jak i pośrednie oraz te wysokie. Jeżeli chcemy wcześnie cieszyć się kwiatami, bo już od kwietnia, zdecydujmy się na niskie odmiany. Te dorastające do wysokości 25 centymetrów rośliny, mają do dwóch kwiatów na jednym pędzie, których dolne płatki są umiejscowione poziomo. 

Nieco później, bo w maju, możemy się spodziewać kwitnienia odmian pośrednich. Te z kolei są już nieco wyższe, gdyż mogą mieć nawet 60 centymetrów wysokości. Od odmian niskich odróżnia je także fakt posiadania nawet do pięciu kwiatów na pędzie. Wraz z nadejściem początku lata, kwiaty pojawią się nam także na odmianach wysokich. Te irysy urosną nawet powyżej metra, więc są naprawdę imponujące, tym bardziej, że mają liczne, ogromne kwiaty, różnicowane kolorystycznie i pod względem kształtu. Trzeba powiedzieć, że te kosaćce robią olbrzymie wrażenie.
  

Optymalne warunki dla irysów.

Do prawidłowego rozwoju kosaćce potrzebują mocno nasłonecznionego stanowiska i przepuszczalnej gleby. Nadmierna wilgoć i cień z pewnością przyniosą nieprzyjemne konsekwencje w postaci chorób. Zbyt ciężkie podłoże, należy zmieszać z piaskiem, by stworzyć korzystne środowisko dla wzrostu irysów. Jeżeli mamy zaś wrażenie, że gleba jest zbyt piaszczysta, dobrze jest dodać do niej nieco próchnicy. Pamiętajmy, że irysy podlewa się rzadko. Taka konieczność zachodzi jedynie w czasie suszy, wtedy to obficie nawadniamy podłoże.  


Kolejną sprawą jest nawożenie. W przypadku irysów nie ma potrzeby robić tego zbyt intensywnie. Raz w roku, kiedy rozpoczyna się okres wegetacji, dostarczamy kosaćcom substancji odżywczych zawartych w mieszance nawozowej. Takie odżywanie, w zupełności wystarczy. O konkretny nawóz warto pytać w sklepie ogrodniczym. Co kilka lat zachodzi potrzeba przesadzenia wysokich odmian, a wiosną usunięcia zwiędłych liści, w lecie zaś powinniśmy zadbać o oberwanie przekwitłych kwiatów. Przed zimą wystarczy ponownie usunąć obumarłe liście i na tym właściwie kończy się pielęgnacja kosaćców. 


Kwiaty irysy

Irysy, choć nietrwałe, będą wspaniałą ozdobą mieszkania, jako kwiaty cięte. Ich pięknem możemy się cieszyć tylko, mniej więcej jeden dzień, ale warto przynieść do domu taki niezwykły bukiet. 





( Źródło: www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/irysy-zapomniane-kwiaty-uprawa-i-pielegnacja-id223.html, zdjęcia własne)
   

POLECAMY:
www.sadownictwo.co/NAWOZY DO OGRODU
 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...